Po co się przeprowadza akcję deratyzacyjną w miastach?
Głównym założeniem akcji deratyzacyjnej jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy - jednym z takich działań jest właśnie przeprowadzenie obowiązkowej akcji deratyzacyjnej dzięki której ograniczamy populację szczurów na danych obszarach.
Miasta są idealnym środowiskiem dla tych gryzoni. Rozbudowana sieć kanalizacyjna w której niezależnie od pogody panuje relatywnie stała temperatura pozwala im bezproblemowo przemieszczać się po mieście. Ilość żywności, którą pozostawiamy na zewnątrz również wpływa na ich bezproblemowy żywot.
Kogo dotyczy obowiązkowa akcja deratyzacyjna?
Zgodnie z rozdziałem nr. 12 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania, Uchwały nr LII/968/VIII Rady Miasta Poznania z dnia 28 września 2021 r. obowiązkowej deratyzacji podlegają obszary na których zlokalizowane są:
Budynki zabudowy wielolokalowej - ze szczególnym uwzględnieniem piwnic, miejsc gromadzenia odpadów komunalnych i wolno stojących komórek i pomieszczeń gospodarczych przynależnych do zabudowy wielolokalowej,
Lokale gastronomiczne,
Obiekty handlowe branży spożywczej,
Targowiska i giełdy rolno- spożywcze,
Magazyny żywności,
Gospodarstwa rolne i hodowlane,
Zakłady przetwórstwa żywności,
Szpitale,
Hotele, internaty, domy akademickie i bursy,
Budynki placówek oświatowych, żłobków i domów pomocy społecznej,
Obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie,
Obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów,
Schronisko dla zwierząt,
Ogród zoologiczny.
Jak przeprowadzamy deratyzację w ramach akcji?
Przeprowadzamy na wstępie oględziny budynku aby zweryfikować aktywność gryzoni w danej nieruchomości. Na życzenie możemy zweryfikować gryzonioszczelność budynku(usługa dodatkowo płatna) oraz poinformować zarządce w formie raportu o propozycjach napraw tak aby budynek jak najbardziej gryzonioszczelny.
W nieruchomościach w których już są stację deratyzacyjne, weryfikujemy ich stan, przeprowadzamy ich serwis oraz w razie potrzeby wymieniamy je. W nowych nieruchomościach, które jeszcze nie miały nigdy przeprowadzanej akcji deratyzacyjnej montujemy dedykowane stacje deratyzacyjne oraz aplikujemy w nich rodentycyd(trutkę) zgodnie z kartą charakterystyki danego produktu. Stacje deratyzacyjne montujemy w miejscach gdzie potencjalnie mogą występować gryzonie - piwnice, garaże, ciepliki, kotłownie oraz w miejsach gdzie składowane są odpady komunalne.
Ważne!! - nie montujemy trutki na tackach gdyż jest to nielegalne i niesie za sobą bardzo duże ryzyko zatrucia mieszkańców danej nieruchomości ( szczególnie dzieci oraz zwierzęta domowe)
Nieruchomość oraz znajdujące się w niej stacje deratyzacyjne zostają odpowiednio oznakowane tak aby ostrzegały mieszkańców oraz osoby postronne o podjętych działaniach. Oznaczamy : stacje deratyzacyjne, wejścia do piwnic etc.
Po wszystkim wystawiamy protokół wykonanych prac w ramach akcji deratyzacyjnej w danej nieruchomości.
Na życzenie po zakończeniu akcji deratyzacyjnej możemy zebrać stacje deratyzacyjne wraz z pozostałościami trutki (usługa dodatkowo płatna)
Coś mi grozi za nie przeprowadzenie akcji deratyzacyjnej?
Pomijając szkody materialne jakie może nieść za sobą obecność gryzoni (przegryzione kable, rury, izolacje budynków etc.) i choroby, którymi mogą być wektorami (np. histoplazmoza, szczurza gorączka, choroba Weila, gorączka krwotoczna, tyfus plamisty, hymenolepioza) to za brak przeprowadzenia akcji deratyzacyjnej w budynku zarządcy grozi kara mandatu zgodnie z art. 117 Kodeksu Wykroczeń za niewykonanie obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku, który może wynieść nawet do 1,500 zł
Jeżeli jesteś jednym z tych szczęściarzy, których dotyczy powyższy temat dzwoń/pisz do nas śmiało.
Wiemy jak zrobić to dobrze!